اساس کار گیت فروشگاهی و یا دزدگیر لباس

دسته بندی: تجهیزات فروشگاهی تعداد بازدید: 5390 نظرات: 0

اساس کار سيستم هاي دزدگير لباس و گيت فروشگاهي بر سه تکنولوژي عمده ...

 

الف - سيستم هاي RF و يا Radio Frequency:

اين سيستم ها بر پايه امواج راديويي در رنج هاي فرکانسي 2 الي 10 مگا هرتز کار مي کنند.(معمولي ترين فرکانس اين سيستم ها 8.2 مگاهرتز مي باشد). اين سيستم در دو شکل جفت آنتن و تک آنتن وجود دارند. در حالت دو آنتن بطور معمول در هر بدنه از آنتن يک برد قرار ميگيرد که يک برد به عنوان فرستنده و يک برد به عنوان گيرنده عمل مي کند.

همانطور که در شکل ديده ميشود امواج راديويي از سمت بُرد فرستنده به سوي بُرد گيرنده ارسال شده و در بُرد گيرنده به درستي دريافت ميگردد. حال اگر تگ و يا برچسب {که به محصول متصل شده است} در بين آنتن ها قرار گيرد بر موج خاصي که توسط فرستنده ساطع شده تاثير مي گذارد. اين تاثر در امواج در آنتن گيرنده شناسايي شده و دستگاه وجود تگ را احساس ميکند.

فاصله بين 2 آنتن در سيستم RF مي توان تا حداکثر 2 متر باشد.

 گاهي اوقات هر دو بُردها يعني فرستنده و گيرنده در يک بُرد با يکديگر ترکيب( ادغام ) شده اند و در يک آنتن قرار ميگيرند که به اين حالت مونو (MONO) و يا تک آنتن گفته مي شود. در حالت تک آنتن يک برد هم عمل ارسال و هم عمل دريافت امواج را انجام مي دهد. اين امواج بصورت يک هاله دايره اي دور آنتن قرار دارند.

توجه به اين نکته حائز اهميت مي باشد که سيستم دو آنتنه از عملکرد بهتري برخوردار بوده و نسبت به سيستم تک آنتن قويتر مي باشد. بنابراين سعي مي شود در يکي از موراد زير از سيستم تک آنتن استفاده شود:

·        در صورتي که درب ورود به فروشگاه شما کوچک است و فضايي که بايد توسط آنتن مراقبت گردد کمتر از 100 سانتي متر است سيستم مونو يا تک آنتن مي تواند عملکرد خوبي داشته باشد.

·        در مواقعي که درب فروشگاه 2 لنگه بوده و آنتن بايد بين 2 لنگه نصب شود

 

مزيت سيستم RF   نسبت به انواع ديگر در قيمت مناسب ان بوده و بدليل قيمت مناسب و رنج هاي مختلف فرکانسي بسيار مورد استفاده قرار گرفته است و اکثر فروشگاه ها از اين سيستم استفاده مي کنند.

نکته: گاهي اوقات از يک بدنه انتن کمکي در سيستم تک برد يا مونو استفاده مي شود تا کمي به قدرت سيستم تک برد افزوده شود.(در اين حالت استفاده کننده به اشتباه فکر ميکند سيستم جفت برد خريداري نموده ولي شايان ذکر است که با وجود 2 بدنه آنتن ، اين سيستم يک سيستم تک برد و با بدنه کمکي بوده و عملکرد جفت برد را دارا نمي باشد.)

البته در سيستم RF عيوبي هم وجود دارد که درمقايسه با قيمت مناسب و کارآمدي آن قابل صرفه نظر کردن است.

به طور کلي از اين سيستم براي کليه ي فروشگاه هاي پوشاک، کيف و کفش، کتاب، چيني و بلوربهترين کاربرد را دارد.

ب - سيستم هاي EM و يا Electromagnetic

سيستم هاي الکترومغناطيس که در بسياري از خرده فروشي ها ، فروشگاههاي زنجيرهاي و کتابخانه ها مورد استفاده است بيشتر در اروپا استفاده مي شوند. در اين فناوري يک نوار مغناطيسي ، حاوي يک تکه فلز که با لايه اي از نوار چسب به کالا متصل شده است کار اصلي را انجام مي دهد. اين نوار به سادگي با يک اسکنر که از يک ميدان مغناطيسي بسيار شديد برخوردار است غير فعال مي شود. يکي از مزيتهاي نوار مغناطيسي اين است که مي توان با يک هزينه کم آن را مجددا فعال کرده و مورد استفاده قرار داد.

 

اساس کار اين سيستم بر مبناي اشباع نوار الکترومغناطيسي که همان تگ ها هستند قرار دارد. وقتي که تگ بين 2 آنتن قرار گيرد نوار مغناطيسي به حالت اشباع رفته و باعث مي شود که سيگنال ارسال شده توسط فرستنده تغيير شکل داده و آنتن گيرنده تغيير شکل در سيگنالهاي ارسالي را متوجه شود. اشباع دو بار در هر سيکل رخ مي دهد يک بار در سيکل مثبت فرستنده و يک بار در سيکل منفي آن.

اين سيستم با استفاده از ميدان مغناطيسي فرکانس پايين که به وسيله آنتن فرسنده توليد مي شود کار مي کند. هنگام عبور نوار مغناطيسي ( تگ )‌از درون گيت ، يک الگوي فرکانسي منحصر به فرد توليد مي شود، اين الگو توسط آنتن گيرنده مجاور دريافت مي شود، سيگنال دريافتي پردازش مي شود و زماني که الکوي خاص در گيرنده دريافت و پردازش شود زنگ خطر به صدا در خواهد آمد.

بخاطر نحوه کار دستگاه ( واکنش ضعيف نوار مغانطيسي ؛ فرکانس پايين دستگاه {معمولاً بين 70 هرتز تا يک کيلو هرتز}و ميدان مغناطيسي فشرده شده ) آنتن هاي اين دستگاه نسبت به مدلهاي ديگر بسيار بزرگتر مي باشند و بيشترين فاصله بين دو آنتن در اين حالت حداکثر 100 سانتي متر است. ولي به خاطر فرکانس پايين، دستگاه نوارهاي مغناطيسي را مي توان بصورت مستقيم به اجسام فلزي متصل نمود. بنابراين EM پرمصرفترين سيستم کنترل سرقت متناسب با کتاب و سخت افزار هاي کامپيوتري مي باشد

ج - سيستم هاي AM ويا Acousto Magnetic

در اين سيستم ها از امواجي که دامنه ي آنها در محدوده ي امواج صوتي (58 کيلو هرتز) مي باشد استفاده مي شود.

اين سيستم از توان و عملکرد مناسب تري نسبت به گروه هاي قبلي برخوردار بوده و تا حدودي معايب آنها را بر طرف کرده است. اين سيستم توانايي محافظت از خروجي عريض تر را داشته و با سرعت بالاتري کار مي کند ولي از از قيمت بالاتري نسبت به سيستم هاي RF  برخوردار بوده و در اغلب فروشگاههاي بزرگ که پرداخت قيمت نسبتاً بالاي اين گيت ها برايشان صرفه ي اقتصادي دارد مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين سيستم ها اصولاً به صورت تک آنتن وجود داشته که در صورت لزوم از آنتن کمکي استفاده مي شود. يکي از مزيتهاي بزرگ اين سيستم نسبت به سيستم هاي Rf  اين است که در مجاورت فلز از عملکرد بهتري برخوردار هستند.

در اين سيستم فرستنده امواجي در فرکانس امواج صوتي (58 کيلو هرتز)  را در يک پالس از خود ساتع مي کند که به تگ هاي موجود در منطقه خود انرژي مي دهد. وقتي که پالس الکتريکي به پايان رسيد، تگ پاسخ داده و امواج فرکانسي شبيه يک دياپازون را از خود ساتع مي کند.

براي اطمينان از درستي امواج دريافتي توسط گيرنده ؛ اين امواج توسط يک ميکروچيپ در گيرنده بررسي مي شود بنا براين، اين نوع سيستم نسبت به سايرانواع آن از عملکرد بهتري برخودار بوده و قابل اطمينان تر است.

سيستمهاي نسل سوم چه هستند :

در سالهاي اخير و در چرخه تکميل سيستمهاي حفاظتي، امکانات جديدي به اين سيستم ها اضافه شد که باعث عملکرد بهتر اين دستگاهها شده و لزوم استفاده از ساير سيستمهاي حفاظتي از قبيل دوربين مدار بسته را کاهش ميدهد. در اين سيستم ها که به سيستمهاي نسل سوم نيز معروف مي باشند سعي بر اين است که تمام عمليات مربوط به نظارت و جلوگيري از سرقت کالاها و حتي کنترل موجودي کالا  و گزارش ميزان فروش کالا  مديريت شوند. پاره اي از امکاناتي که به سيستمهاي نسل سوم اضافه شده اند عبارتند از :

شمارنده تعداد بازديد کنندگان : يکي از امکانات اين سيستم ها امکان شمارش افراد بازديد کننده از فروشگاه شما مي باشد. آنها مي توانند تعداد بازديد کنددگاني را که به فروشگاه شما وارد شده و يا از فروشگاه شما خارج شده اند را به شما نمايش دهند. در هر لحظه مي دانيد چند نفر در فروشگاه شما در حال خريد مي باشند.

تگ شمار : هر برچسب و يا تگ امنيني در هنگام جدا شدن از کالاهاي شما و يا سوختن توسط دستگاه مخصوص بررسي شده و ثبت مي گردد که برچسب و يا تگ در چه زماني از محصول جدا شده اند. اگر اين اتفاق خارج از ساعات کار فر وشگاه شما انجام گردد به سرعت به شما اطلاع داده مي شود.

ضبط تصاوير : با استفاده از اين تکنولوژي دوربين هاي مدار بسته (که توسط دستگاه کنترل مي گردند)‌ زماني که دستگاه هشدار مي دهد شروع به ضبط تصاوير  نموده و تضمين مي شود که مناسبترين لحظات تصوير برداري شده است.

مرکز کنترل دسترسي به انبار : اين سيستم که به دستگاه متصل مي شود مي تواند زمان ورود و خروج کارکنان به انبار را نگهداري کرده و در کنار اطلاعات ورود و خروج بازديد کنندگان بهترين گزارشات را براي شما مهيا سازد.

ميانگين ميزان خريد : با استفاده از اطلاعات جمع آوري شده ،‌ سيتم مي تواند ميانگين مسزان خريد کالاها را به شما نمايش دهد.

ارسال داده ها : تمامي اطلاعات بدست آمده توسط سيستم و مربوط به عملکرد سيستم بطور خودکار به دفتر مرکزي و يا Email هايي که شما تعريف کرده باشيد ارسال مي گردد. گزارشات مي توانند به درخواست شما اصلاح گردند تا بهترين اطلاعات را در قالب يک فايل گزارش و براي مديريت بهتر مجموعه براي شما مهيا سازند.

 

سازنده اين تکنولوژي تاکيد مي کند که با استفاده از اين تکنولوژي جديد ظرف مدت 3 سال اصل سرمايه خود را مجدداً به دست خواهيد آورد.

شکل 4 - نمونه اي از دستگاه کنترل مرکزي سيستمهاي نسل سوم ، امکان اتصال به کامپيوتر و شبکه اينترنت

 

تمام تنظيمات آنها از طريق نرم افزار کامپيوتر انجام شده و همچنين تنظيم آن مي تواند از راه دور و از طريق اينترنت انجام شود.

نوشتن نظر


آدرس : تهران , سهروردی شمالی, خیابان خرمشهر (آپادانا), خیابان عربعلی, کوچه 9, پلاک 11 تلفن: 88543143 - 88543260 - 88545612 - 88541187